Články

Začátek školního roku 2021/2022

informace k zahájení školního roku

ZAHÁJENÍ ŠKOLNÍHO ROKU

Začátek školního roku 2021/2022

Začínáme všichni   ve středu 1. září   v 8,30 hod. 
Tento den je výuka do 9,25 hod.

Od 2. září výuka pro žáky hospitalizované v nemocnici  dle rozvrhu.

Výuka pro kmenové žáky
od 2. září dle rozvrhu, od tohoto dne také začíná ranní školní klub a odpolední aktivity.
ranní klub od 6,30 hod.  do 7,45 hod.
poté výuka dle rozvrhu
odpolední aktivity od 13,30 hod. do 16,00 hod.

Informace k preventivnímu testování  žáků budou ještě upřesněny.

 

 

Prohlídka školy - prezentace

prezentace školy

V přiložené prezentaci si můžete prohlédnout vnitřní prostory školy.

Prohlídka školy - prezentace

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
prezentace.pptx 11942.1 Kb

Vyhráli jsme v soutěži

diplom ke 3. místu

Na konci školního roku nám přišla krásná zpráva. Naši žáci se umístnili na pěkném 3. místě
v soutěži " Talent našich škol  2021" , kterou pořádala  Mateřská škola a Základní škola Tábor, tř. Čs. armády 925.
Všichni máme velkou radost z diplomu a drobných cen.

Vyhráli jsme v soutěži

 

Vyhráli jsme v soutěži

Kampaň obyčejného hrdinství

Certifikát zapojení školy v rámci "Kampaně obyčejného hrdinství"

Výlet našich žáků

jak si děti užily výlet

Podívejte se do přílohy, jak naši žáci zdokumentovali školní výlet.
Moc si ho užili a vrátili se s mnoha zážitky.

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
skolni-vylet-do-jindrichova-hradce.pdf 1220.1 Kb

Zdravá 5

aktivity v projektu

Lektorka Zdravé 5 přijela  žáky seznámit se zásadami zdravého stravování.
více ve fotogalerii ZDE

Tonda obal na cestách

aktivity v projektu

Naši školu navštívil lektor s programem Tonda obal na cestách.
více ve fotogalerii ZDE

Mezinárodní den dětí 2021

Ve škole proběhla oslava Dne dětí

Mezinárodní den dětí

Netuším, čím to je, ale stalo se pravidlem, že naše akce pro děti se odehrávají za slunečného počasí. Nejinak tomu bylo i dnes 1. 6. 2021. Společně s našimi dětmi jsme oslavili jejich mezinárodní svátek. Největší úspěch mělo stanoviště, které připravila Mgr. Hana Němcová. Úkolem dětí bylo se zavázanýma očima poznat podle chuti různé pochutiny. Meloun, jablko, citron, banán i papriky byly rychle odhaleny, ale jednohubky s křenem se staly těžkým a nepřekonatelným oříškem pro všechny soutěžící.

Dalšími aktivitami byly:

-  závody na chůdách (Byl jsem překvapen kolik dětí tuto disciplínu zvládalo!)

- hod míčkem a kroužky na cíl

- běžecké soutěže

- skládání obřích puzzle

- závody na koloběžkách

Žáci ze Základní školy speciální oslavovali na své zahradě.  Nejvíce se jim líbil velký prolézací tunel, který se chvílemi měnil na společenský stan.

Všechny děti si na závěr pochutnaly na výtečných chodských koláčích, některé třídy na ovocných špízech, ovocných pohárech a žáci z prvního stupně měli dokonce dort!

Prostě dětský den jak má být!

Více ve fotogalerii ZDE

zapsal: J. Křivánek

Slavíme MDD

letáček

Světový den želv

naše želvy mají svůj den

SVĚTOVÝ DEN ŽELV v naší škole

23. května je Světový den želv - byl založen, aby upozornil na problémy těchto krásných plazů, kterým dnes hrozí vyhynutí. Chytají se do sítí rybářů, lidé jedí jejich vejce i maso a z jejich krunýřů dělají suvenýry. Želvy si ale zaslouží respekt. Jsou krásné a elegantní, na Zemi žijí už 110 milionů let. Přežily dinosaury a my jim musíme pomáhat, aby je v přírodě mohly potkat i další generace. Proto jsme se s našimi žáky rozhodli, že v rámci tohoto svátku chceme pomoci alespoň tím, že se budeme šířit osvětu a na tyto problémy upozorňovat.

Všichni žáci školy se zapojili dle svých schopností a možností. Děti ze základní školy speciální, společně se svými učitelkami,  již mnoho let každodenně svědomitě pečují o naše „želví kamarády“ – želvy zelenavé, které mají vybavené terárium na „školičce“. V tento den se tedy ostatní žáci vydali za nimi na návštěvu. Dověděli se, co vše želvičky potřebují k životu, odkud pocházejí, kolik jim je let,… Poté se žáci I. stupně ZŠ věnovali výtvarným pracím na dané téma a jejich dílka jsou opravdu vydařená – viz fotogalerie. Žáci II. stupně ZŠ se tématu ochrany těchto vzácných živočichů věnovali v hodinách občanské výchovy, v hodinách přírodopisu si opakovali základní znaky těchto živočichů, jejich rozdělení a jednotlivé druhy. Společně jsme shlédli krátký film ŽELVY V ÚZKÝCH na: https://www.youtube.com/watch?v=x0Vd70elFFI. V rámci hodin výpočetní techniky měli žáci za úkol vyhledávat informace a vytvořit zajímavou prezentaci.

Více v naší fotogalerii zde.

Šárka Hejhalová, koordinátorka EVVO

Výtvarné pojetí Světového dne želv autistického chlapce.

Světový den želv​​​​​​Světový den želv

Den Země - článek

aktivity ke dni Země

DEN ZEMĚ                                    

S „KAMPANÍ OBYČEJNÉHO HRDINSTVÍ“

Den Země je každoroční celosvětová událost organizovaná 22. dubna a zaměřená na propagaci a podporu ochrany životního prostředí. Poprvé byl Den Země slaven v roce 1970, v současnosti probíhá každoročně ve více než 193 zemích světa a je koordinován organizací Earth Day Network.

Na podporu tohoto světového dne jsme se společně s žáky věnovali několika aktivitám.

Žáci mladšího školního věku a žáci speciálních škol si při hodinách prvouky, přírodovědy a věcného učení povídali o podmínkách života na Zemi a důležitosti ochrany životního prostředí. V hodinách výtvarné výchovy vytvořili společně krásné práce na dané téma.

Žáci druhého stupně a žáci kmenoví se při výuce věnovali tématu: Dopady „Doby covidové“ na životní prostředí a taktéž se zapojili do 3. ročníku Kampaně obyčejného hrdinství – malých činů pro životní prostředí. V rámci této kampaně měli možnost si vybrat z 9 výzev. Společně jsme vybrali tyto:

1. Zasaď rostlinu! – každý žák si zasadil 1 nebo více rostlin (rýmovník a okrasnou dýni, kterou si poté může přesadit na zahradu…)

2. Využívej ekodopravu! – žáci měli za úkol využít k cestám, do školy i mimo ni, veřejnou dopravu místo cestování osobním autem a zaznamenat počet km

3. Buď venku! – v rámci volnočasových aktivit si měli žáci zapsat, kolik hodin denně tráví venku na čerstvém vzduchu

4. Udělej něco pro ostatní! – z odstřižků látek jsme společně šili nákupní tašky

5. Zastav letákovou epidemii! - společně jsme vyráběli papírové cedulky na poštovní schránku „STOP LETÁKŮM“

7. Jez zdravě a ekologicky! – žáci si měli do svých deníčků zaznamenat své stravovací návyky. Při občanské výchově jsme si poté povídali o zdravé a ekologické výživě člověka.

9. Den pro sebe – žáci měli vyzkoušet experiment – zažít den bez elektřiny a dalších vymožeností moderního světa

Každý žák měl svůj deníček, do kterého si zaznamenával své aktivity. Některé aktivity jsme plnili společně ve škole, ostatní měli žáci za úkol plnit individuálně doma. Ne vždy se nám vše podařilo na 1, ale hlavním posláním bylo se nad těmito výzvami zamyslet a začít u sebe. Osud Země je totiž v našich rukách!

Všechny nás to moc bavilo  a už se těšíme na další ročník! Na výsledky naší práce se můžete podívat do fotogalerie zde.
Šárka Hejhalová, koordinátorka EVVO

 

Dopravní den

škola připravila žákům dopravní den

Zelený čtvrtek a zároveň Apríl. To byl letos ten správný datum pro uspořádání Dopravního dne na naší škole. S nostalgií jsem vzpomínal na dopravní dny, které s námi pořádala Dopravní policie, psovodi PČR, armádní zdravotníci z Bechyně a zdravotničtí záchranáři ze ZZS jihočeského kraje.                      
Covid nás ale donutil jít letos pouze vlastní cestou…. Ale vlastně, proč ne? I tak jsme společně prožili slunečné dopoledne, během kterého jsme na jednotlivých stanovištích otestovali naše znalosti ze zdravovědy, dopravních značek, bezpečnosti v silničním provozu a prověřili naše dovednosti na koloběžkách a při jízdě zručnosti na kole. Překvapením pro mne byla jízda na kole žáků ZŠS. Vlastík a Natka jsou opravdovými cyklisty!
J. Křivánek
Více ve fotogalerii zde.

 

Velikonoce ve škole

Jak u nás ve škole probíhají Velikonoce

I když jsou letošní Velikonoce díky vládním opatřením zase tak trochu jiné, nic nám ve škole nezabrání, abychom si velikonoční zvyky a tradice připomněli.
V prostorách školy se objevila bohatá velikonoční výzdoba a žáci si mohli i nějakou drobnost vyrobit. Samozřejmě za dodržení všech opatření proti covidu.
Více ve fotogalerii zde.

Jaro ve škole

Jaro v prostorách školy

Máme tady jaro. Celá škola se převlékla ze zimního kabátu do jarního. Do oken nám začalo svítit sluníčko.
Pozitivní energie, kterou v této nelehké době všichni tak potřebujeme.
Na výzdobu se podívejte do fotogalerie zde.

 

Zpravodajství - březen

Dění ve škole během měsíce března

Je březen a my se opět hlásíme se zpravodajstvím z naší školy. Moc se toho nezměnilo,covid je tu stále s námi, v poslední době navíc spíše sílí.

Celou současnou situaci je ale také možné brát jako ohromnou příležitost. Znovu jsme si uvědomili, že rádi učíme,diskutujeme se žáky a sledujeme jejich posun. Jsme rádi, když můžeme učit ve škole, a ne z domova. Učitelství dává pocit seberealizace, prostor pro kreativitu a rozvoj. Ideální je, když si žák na většinu věcí přijde sám a objevuje zákonitosti. Učitel je ten, kdo dává žákům co nejvíce příležitostí k samostatnému projevu. V hodinách žáci hodně mluví, diskutují.Snažíme se pomoci žákovi v psychické nepohodě, třeba jenom tím, že si všimneme, že změnu psychiky akceptujeme, že žáky vyslechneme, když o to stojí. Hodiny jsou založeny na vzájemné spolupráci. Pro učitele je často velmi náročné opravdu pochopit, proč dítě něčemu nerozumí a nastolit u žáka cestu pochopení, a někdy musíme s pokorou přijmout skutečnost, že se to nepodaří.

 Žáky učíme, že život je o pomoci, aby o ni uměli požádat učitele, či spolužáka.Pořád bojujeme se sebehodnocením, aby uměli říct, co se jim povedlo, v čem byli tu hodinu dobří, a co se jim třeba nepovedlo. Nesnažíme se suplovat psychology, lékaře, ale citlivá pozornost, která v dítěti vzbuzuje pocit jedinečnosti a důležitosti, dokáže dělat zázraky. Nemocné děti mají většinou problém s velmi malým sebevědomím. Mají tendenci se podceňovat, nevěří si, trpí svým handicapem. Vidí, že jsou jiné, uvědomují si své limity. Vhodnou, cílenou pochvalou a pozorností, jim v tom můžeme hodně pomoci. Velkou roli hraje i úsměv a pohoda, o kterou se ve třídě snažíme. A samozřejmě laskavá důslednost, klid a přiměřená přísnost.

Zdraví je jeden z nejdůležitějších předpokladů pro spokojený a naplněný život. Kromě zdravého těla je velmi důležitá duševní pohoda a vyrovnanost. V dnešní „covidové době“ bohužel pohody a klidu ubývá. A není to pouze problém nás dospělých. Pokud se vcítíme do rolí našich žáků, pokud vnímáme jejich často problematické rodinné zázemí, problémy vyvolané jejich nemocí a přihlédneme-li k negativním vlivům médií, jistě si všichni uvědomíme nutnost zabývat se duševním zdravím obecně.

Při projektu -Den duševního zdraví- realizovaném v rámci předmětu OSR, jsme se učili spolu vzájemně komunikovat, diskutovat, zajímat se jeden o druhého, umět vyslechnout názory, s kterými třeba nemusí ten druhý souhlasit, být tolerantní, umět spolupracovat, mít radost z úspěchů druhých a společně hledat cesty. Pracovali jsme s anketou, žáci se mohli podepsat nebo zůstat v anonymitě. Nesměli používat vulgarismů. První část projektu probíhala na hřišti před školou, které bylo krásně zasněžené. A my všichni jsme ve sněhu vytvářeli svoji vlastní cestu, kterou jsme závěrem pojmenovali a vytvořili jsme pro ni příběh. Další část už probíhala ve třídě formou ankety.

Anketa

Kdybych byl kouzelníkem, vykouzlil bych
- pro sebe...
- pro rodiče...
- pro kamarády...
- pro školu...
- pro Zemi...

Aby se zlepšilo mé duševní zdraví, chtěl bych
- od kamarádů...
- od učitelů...
- od rodičů...
- od svého okolí...
- sám od sebe...

Do práce vstoupila karanténa, zavřená škola a získaný vzorek je pro vyhodnocení příliš malý. Po otevření školy budeme v anketě pokračovat. Budu moc ráda, když nám děti odhalí něco z jejich světa, a my se budeme moci podívat na jejich problémy jejich očima.

V pondělí, na svátek žen, jsme jeli do školy s nadějí, že se již setkáme ve třídách s našimi žáky. Zdravotní situace to však ještě neumožnila, proto jsme připravili pro každého žáka na týden práci, která by měla částečně vyplnit volný čas a hlavně potěšit a zabavit.

A závěrem…

Pokoušíme se společně s dětmi vytvářet si takový svůj mikrosvět, ve kterém věci související s pandemií existují v pozadí.  Věřím, že na co člověk soustředí pozornost, to roste.  V našich představách vytváříme svět, ve kterém je svoboda, kde se můžeme svobodně nadechnout.  Učíme se, že všichni zodpovídáme za své vlastní zdraví, za svoje tělo a duši. Každý skutečně tu zodpovědnost a právo rozhodovat sám za sebe má.

Přeju všem, nejen našim žákům, abychom měli energii vytvářet takové světy, ve kterých najdeme radost, klid, lásku a bezpečí.                                                      Mgr. Hana Váchová

Zpravodajství - březenZpravodajství - březen

Dárky přírodě

práce žáků v rámci EVVO

V rámci EVVO probíhají na naší škole tematické dny.
V lednu jsme měli téma DÁRKY PŘÍRODĚ.
Žáci během pracovních činností a odpoledních aktivit malovali a vyráběli krmítka.

Více ve fotogalerii

Nové dveře na budově školy "školička"

nové vstupní dveře

V lednu 2021 proběhla výměna všech vstupních  dveří na budově "školičky".
Za tuto rekonstrukci jsme moc rádi.

Více ve fotogalerii

Nové dveře na budově školy "školička"

Zakoupení UV sterilizátoru

bezpečný prostor školy

Do naší školy jsme zakoupili dva UV sterilizátory vzduchu, které jsou určeny k likvidaci mikrobů, bakterií a virů. 

více ve fotogalerii

Zakoupení UV stabilizátoru

Pečení pro radost

fotografie z pečení vánočního cukroví

více zde

Advent v naší škole

fotografie z vánoční výzdoby školy

více zde

Nová cvičná kuchyňka

fotografie ze zřízení nové cvičné kuchyňky

více zde

Poděkování

Poděkování L. Vašíčkovi a firmě NetTech s.r.o.
notebook pro naše kmenové žáky

Poděkování L. Vašíčkovi a firmě NetTech s.r.o.

   Na naší základní škole vzděláváme žáky z Dětské psychiatrické nemocnice Opařany a také několik kmenových žáků. V této době je vzdělávání vzhledem k pandemii velmi náročné. Kmenoví žáci mají distanční výuku. Snažíme se využívat dostupné techniky ke zkvalitnění výuky, ale ne všichni rodiče mohou svým dětem zakoupit notebook či počítač. V této situaci nám velmi pomohl pan Lukáš Vašíček majitel firmy NetTech s.r.o. z Tábora. Daroval našim žákům – sourozencům notebook, čímž nám umožnil pestřejší a kvalitnější výuku.

   Panu L. Vašíčkovi moc děkujeme za jeho rychlou a nezištnou pomoc. Také mu přejeme v těchto nelehkých dnech hodně zdraví, mnoho pracovních úspěchů a hodně radosti kolem sebe.

https://taborsky.denik.cz/zpravy_region/ajtak-z-tabora-pomaha-detem-samozivitelek-s-online-vyukou-shani-pro-ne-pocitace.html

Mgr. Eva Koudelková
školní metodik prevence

Olympijský běh

akce školy

T- MOBILE OLYMPIJSKÝ BĚH 2020

Různí běžci, různá místa, jedna myšlenka….

Původní datum konání Olympijského běhu mělo být 17. června. Ale „Covid si to nemyslel,“ a tak jsme si mohli zaběhat až v novém školním roce a to 16. září. Letošní ročník byl opravdu zvláštní. Zkrátili jsme trať z jednoho kilometru na 600 metrů (ale to našim běžcům určitě nevadilo) a startovali jsme po třech skupinách tak, aby se na hřišti potkávalo co nejméně dětí.

Počasí nám vyšlo tak jako tradičně na jedničku, trochu na závadu byl zbytek ranní rosy na trávě, ale s tím si naši „borci“ zkušeně poradili a na trati bojovali jako lvi. Každý „finisher“ v cíli obdržel medaili, účastnický list, sladkou odměnu a první tři i malé ceny od sponzora běhu T- Mobile.

Jak říkal Emil Zátopek: „Když nemůžeš, tak přidej!“

více ve fotogalerii

 

Výstava výtvarných prací

Výstava výtvarných prací žáků

Výstava se uskutečnila v říjnu 2020  v knihovně v Milevsku
více ve fotogalerii

Dopravní den

akce školy

 

                Zpráva na nástěnce u ředitelny oznamovala, že 3. září bude naše škola      ( zároveň i celá obec Opařany) od rána bez elektrického proudu. A protože bez něho je v současné době výuka značně omezena, ba téměř nemožná (to máte osvětlení, teplou vodu, interaktivní tabule, počítače, kopírky), tak bylo jasné, že tento „blackout“ nám změní plány na tento den. Co budeme dělat? Tak zněla jasná otázka a odpověď byla nasnadě. Protože kvůli Covidu letos na jaře  neproběhl dopravní den, využijeme této příležitosti k jeho realizaci.

            Pravda, obyčejně pořádáme dopravní den společně s Policií ČR, Armádou ČR a ZZS Jihočeského kraje. Tento den byl ale specifický v tom, že byl připraven narychlo a pouze v naší školní režii. Ale to vůbec nevadilo…

            Všechny děti si vyplnily dopravní test, prošly školením o dopravních značkách, desaterem bezpečné jízdy na kole, zdravotnickým minimem, viděly ukázku ochranných reflexních prvků, naučily se správně nasazovat cyklistickou helmu a vyzkoušely si řízení auta na dálkové ovládání. No, a nechyběla ani jízda zručnosti na kole a závody na koloběžkách. Koloběžky byly pro děti z I. stupně a děti z II. stupně měly pro kola připravenou náročnější trať, na které nechyběl např. přejezd po úzké lávce, slalom mezi tyčkami a průjezd úzkým prostorem. Mě osobně překvapil  Zbyněk  Šimko, který ještě před letními prázdninami „sedlal tříkolku pro dospěláky“ a najednou projel na kole bravurně celou trať. Podle slov jeho tatínka: “ Zbyňďa během léta na  YOUTUBE studoval po tři dny techniku jízdy, aby čtvrtý den nasedl na kolo a jel…“.  Zajímavá metoda!

více ve fotogalerii

zapsal: J. Křivánek

Začátek školního roku 2020/2021

začátek školního roku

Školní rok 2020/2021 začne v úterý 1. září 2020.
Začínáme v 8,45 hod.
Ve škole budeme jednu vyučovací hodinu.
První den končíme v 9,25 hod.
Na všechny už se moc těšíme.

chlapec a děvče v lavici

Konec školního roku 2019/2020

Informace ke konci školního roku

Školní rok 2019/2020 bude pro žáky ukončen v úterý 30. června v 9.25 hod.

Kluk s vysvědčením