Volba povolání

Beseda k volbě povolání se konala dne 11. prosince 2019. Naše pozvání jako každoročně přijala Mgr. Petra Psotová z poradenského střediska pro volbu povolání.

Zúčastnili se jí především žáci 9. třídy, kteří v současné době stojí před důležitým rozhodnutím a zvažují kam na střední školu. V rámci kariérového poradenství s žáky individuálně probíráme možnosti, kam by dále mohly směřovat jejich kroky vzhledem k jejich dovednostem, schopnostem a zájmům.

Přejeme všem žákům hodně štěstí při volbě povolání s nadějí, že budoucí profese, kterou si zvolí, je bude celý život naplňovat a bavit.

Děkujeme paní Mgr. Psotové za laskavý přístup a cenné rady.

Na www.infoabsolvent.cz najdete úplnou vzdělávací nabídku všech středních škol v ČR s množstvím informací o každé škole i oboru vzdělání.

Rovněž na stránkách najdete:

- informace o uplatnění absolventů, požadavcích zaměstnavatelů, nezaměstnanosti absolventů a další

- filmového průvodce světem práce, který pomáhá při rozhodování o volbě povolání

II. ročník SKOTSKÝCH HER

19. června jsme na hřišti u naší školy uspořádali v pořadí již II. ročník Skotských her. A stejně jako v loňském roce jsme na hry pozvali i děti ze ZŠ Opařany 165. Nakonec proč ne, nejednalo se o klasické soupeření, ale spíše o přátelské setkání, jehož cílem bylo užít si krásné dopoledne. A tak jsme si šli užívat…

Ještě před klasickými skotskými disciplínami proběhl ve dvou kolech T- Mobile Olympijský běh, který je každoročně pořádán v rámci Olympijského dne. Letos jsme běželi trať dlouhou 500 metrů, tedy poloviční od let předchozích. Všichni, kteří se postavili na start, proběhli cílem a tam kromě malých cen pro vítěze na ně čekaly i účastnické medaile a pamětní listy. A také občerstvení. V parném dni byl meloun dobrou volbou.

Po půlhodince určené k regeneraci sil se vytvořila šestičlenná družstva složená půl na půl z dětí obou škol. První disciplínou byl hod kládou (caber toss). Oproti loňsku jsme měli připravené klády dvě, obě z pěkného a vyschlého dřeva. Nejlepší výkon byl 9 metrů a 80 cm. I druhá disciplína byla vrhačská.

Vrh kamenem (stone put), který jsme nahradili medicinbalem a ten byl vržen do vzdálenosti 10metrů a 45 centimetrů. Potom následovala přestávka, kterou jsme vyplnili „vodními hrátkami“. Opravdu parné počasí bylo jak dělané pro „malou vodní bitvu“ stříkacími pistolemi.

Ještě trochu mokří aktéři bitvy nastupovali k další disciplíně. A tou byl oblíbený běh s kufrem (run with suitcaase). Hned se mi vybavil Jára Cimrman, jak běží na nádraží….

A pak už zbývala poslední disciplína, která je pro mne nejvíce zábavná, a sice přetahování lanem (tug of war). Proti sobě nastupovala různě početná družstva a štěstí se přelévalo z jedné strany na druhou…přesně tak, jak to má i v životě být.Putovní pohár zůstal u nás a vidět ho můžete v ředitelně naší školy.

Závěrem bych rád poděkoval mojí malé kamarádce M. P. ze ZŠS, která se s noblesou zhostila role Lochnesské příšery a prováděla nás celým dopolednem. Poděkování patří také dětem a paním učitelkám z MŠ v Opařanech, které nás s velkou skotskou vlajkou přišly podpořit na naše hry.

Finále Borce školy 24. 6. 2019

Jak praví jedno známé sportovní pořekadlo: „Borec nakonec!“ Na počátku posledního týdne tohoto školního roku se na hřišti u naší školy sešlo 20 vybraných sportovců a sportovkyň, kteří se chtěli utkat v lítém sportovním boji o dva krásné poháry a jeden dort.

Po krátké rozcvičce jsme začali plnit první disciplínu a tou byl běh na 50 metrů. Sprinterská disciplína, která již v ranním vedru ukazovala, kdo bude patřit k favoritům soutěže. Nejlepší čas 6,78 s. zaběhl Jiří T. Souběžně se sprintem, jako první nasedl do sedla rotopedu (další z pěti disciplín) na 5 minut Jan K. a za tento čas dokázal „urazit“ pěkných 4000 metrů a jak se později ukázalo, tak tento výkon nikdo toho dne nepřekonal.

Jedinou silovou disciplínou byl hod medicinbalem, nejlepší výkon zaznamenal Šimon S. 650 cm a z děvčat byla nejlepší Jana E. 510 cm.

Letošní novinkou bylo zařazení „prkna“ mezi finálové disciplíny. Osobně jsem neočekával žádné extra výkony a o to víc jsem byl překvapen tím, že více než polovina finalistů dokázala v poloze vydržet déle než jednu minutu.

Jednoznačně nejlepší výkon měl opět Jan K., a sice 2:59, a v dívkách zvítězila Michelle B., její čas 2:22 minut.

Závěr soutěže patřil tradičně trojskoku z místa, zde opět mezi chlapci zazářil Jiří T. s výkonem 615 cm a Jana E. zakončila soutěž na značce 545 cm.  Potom už následovalo jenom pečlivé přepočítávání výsledků a  příprava stupňů vítězů. Když po chvíli „vyhnal poplachový zvonek“ všechny zbývající žáky ze školy do stínu starých lip, kde sledovali předávání cen vítězům, tak jsem měl pocit, že ne každému se chtělo do poledního žáru. Ceny byly předány (letos je každý účastník dostal v batůžku s logem naší školy) a XII. ročník byl za námi. Tak zase napřesrok!

CHLAPCI :                                                                           DĚVČATA:

1. Ludevít L.                                                                        1. Jana E.

2. Jiří T.                                                                               2. Michaelle B.

3. Lukáš Š.                                                                          3.Tereza Č. a Anna G.

 

A dort, který je pro naši soutěž každoročně upečen a darován paní zástupkyní ředitelky školy, Mgr. Hanou Němcovou letos překvapivě získal několikanásobný finalista soutěže Jan K. O jeho nominaci nebylo nejmenších pochyb, protože v letošním finále byl prostě BOREC! To, že asi čtvrt hodiny po obdržení dortu mu tento před školou spadl na zem, je už jiná kapitola a paní zástupkyně to na rozdíl ode mne neviděla, a neví o tom, a tak jí to prosím vás nikdo neříkejte!

                                                                      

DOPRAVNÍ DEN A DEN S POLICIÍ ČR

Tak jako ostatně i každý rok, proběhl u nás 23. dubna za pomoci PČR Dopravní den. Nejprve jsme zhlédli ukázku policejních psovodů a jejich chytrého čtyřnohého pomocníka, který nám předvedl, jak umí poslouchat na povely svého pána. Šlo mu to výborně. Se zatajeným dechem jsme sledovali fingované zadržení „pachatele,“ a asi nikdo z nás by v té chvíli nechtěl být v kůži figuranta, kterému se statný vlčák zahryzával do cvičného rukávu.

Na prvním stanovišti si děti mohly prohlédnout policejní auto a zásahovou výstroj příslušníků pořádkové jednotky. Kluci byli ve svém živlu, kde jinde se můžete dotknout „těžkooděnců“ a zkusit si policejní helmu?

Co dělat, když se vyskytneme u dopravní nehody, jak vyndat zraněného řidiče z auta, jak zraněnému motocyklistovi a cyklistovi sundat bezpečně z hlavy helmu a následně provést resuscitaci?  Tak toto vše si děti vyzkoušely na stanovišti Zdravotnické záchranné služby. A hlavně dětem z I. stupně to šlo opravdu skvěle.

Policisté z Dopravního oddělení v Táboře za námi přijeli v moderním voze Škoda Superb, který se po našich silnicích pohybuje utajeně, je vybavený špičkovou technikou a umí jezdit rychlostí hodně přes 200 km/hod. Je černou noční můrou všech neukázněných řidičů. Kdo chtěl, mohl se posadit za volant, na krátkou dobu spustit sirénu. Také jsme otestovali přístroj na měření rychlosti. Při běhu přes hřiště byla naměřena nejvyšší rychlost 20,8 km/ hod.

A protože jsem nedávno do naší školy zakoupil několik nových cyklistických přileb, přišel čas ukázat je světu! Jízda zručnosti na koloběžkách a na kolech dopadla bez nehod.

A na závěr jsme ještě vyplnili obrázkové dopravní testy a nakreslili do soutěže obrázky s dopravní tématikou. Den utekl jako voda, a tak zase za rok na shledanou!

Poděkování:

Policistům z Dopravního oddělení Tábor

Policejním psovodům a jejich „komisaři Rexovi“

Policistům z Obvodního oddělení Bechyně

Anetě Křivánkové DiS. ZZS JČ kraje

Besipu České Budějovice

Výstava velikonočních vajíček

     Na naší škole jsme v letošním roce přivítali příchod jara velikonoční výstavou, která proběhla ve dnech 15. – 17. dubna 2019 ve cvičném bytě (naproti vrátnici DPN Opařany). Tuto akci uspořádaly dvě paní učitelky, Mgr. E. Koudelková s Mgr. K. Markovou. Před příchodem návštěvníků jsme společnými silami připravily velikonoční pohoštění v podobě švédských stolů, aby si i mlsné jazýčky přišly na své. Netrpělivě jsme očekávaly příchod návštěvníků s nadějí, že jich dorazí co nejvíce, abychom se mohly pochlubit všemi ozdobenými vajíčky, které jste nám do soutěže zapůjčili. Všichni žáci pilně vyráběli originální vajíčka z nejrůznějších materiálů a zdobili je libovolnou výtvarnou technikou.

     Na výstavě bylo k vidění 152 vajíček od více jak 30 autorů. Soutěže se celkem zúčastnilo 188 návštěvníků. Vítězkou se stala H. Marková z Opařan, druhá skončila rovněž paní H. Marková z Opařan a třetí místo patří paní Z. Schloffové z Revma Ligy Nemocnice Tábor. Žák ze ZŠ Bernartice získal první místo v kategorii dětí, druhá skončila žákyně ze ZŠ při DPN Opařany a na třetím místě se umístila MŠ Opařany. 

     Ti nejmenší zde mohli vidět a vyzkoušet si například malování vajíček nebo papírové tvoření s námětem jara.  Žáci i dospělí, pod vedením paní H. Markové, dávali dobrý pozor jak postupovat při drátkování vajíček. Všechny děti musím velmi pochválit za manuální zručnost a šikovnost. Příjemně strávených několik dnů nám všem vykouzlilo úsměv na tváři. Všichni měli radost, jak jejich výrobky jiní obdivují a navzájem si předávali nápady na příští rok.

     Mohu říci za celou školu, že výstava byla zdařilá a těšila se zájmu veřejnosti. Všem, kteří se na výstavě podíleli, patří velké poděkování.

Vystavená vajíčka poskytli:

ZŠ při DPN Opařany, MŠ Opařany, ZŠ Bernartice, ZŠ Bechyně, RL Tábor, M. Bělohlavová, M. Čunátová, H. Faladová, E. Houšková K. Houšková, V. Chroňáková, V. Ivanovová, R. Kolářová, A. Kravarová, T. Kravarová, Z. Majerová, H. Marková, E. Mixová, H. Pazourková, M. Petrásková, V. Runtová, K. Ryslová, V. Rytířová, Z. Schlaffová, J. Ťoupalová, V. Ťoupalová, M. Zuzáková.

Sponzoři:

V. Jirků

E. Koudelková

M. Kravarová

H. Marková

K. Marková

H. Němcová

M. Roth

M. Ryslová

T. Špuláková

J. Ťoupalová

Překonej školní rekordy!

     Tak jsem se nedávno začetl do tabulky sportovních rekordů naší školy, a zjistil jsem, že většina z nich byla vytvořena již před několika lety. Jak se říká: „Jsou trochu fousaté“. Samozřejmě v porovnání s rekordem naší bývalé slavné „čtvrtkařky a půlkařky“ Jarmily Kratochvílové, která drží světový rekord v běhu na 800 metrů už 36 let, to neznamená nic, ale i tak bych byl rád, kdybychom naše tabulky trochu oživili.

     A proto přicházím se sportovní výzvou:

Překonej sám sebe, a zároveň i rekord naší školy!“

Na měsíc duben jsou ve hře dva rekordy:

Disciplína:                                             Rekord:

1. Vis na žebřinách na čas                   4 minuty 1 vteřina

2. Hod medicinbalem                        10 metrů 80 centimetrů

Vítěz v každé kategorii obdrží sladkou odměnu, a pokud se mu podaří rekord překonat, bude zapsán do tabulky rekordů a ještě získá věcnou cenu. Jakou?  Tak na tuto otázku neodpovím…zkus vyhrát a uvidíš! Hodně zdaru!

Beseda se strážníkem Městské policie Tábor

     V pondělí dne 25. února 2019 jsme v naší škole přivítali člena preventivního týmu pana Johančíka z Městské policie Tábor. 

     Beseda byla primárně zaměřená na chování chodců a cyklistů. Žáci si zopakovali základní pravidla, jak se mají v provozu na pozemních komunikacích chovat, jak bezpečně přecházet vozovku a pohybovat se mezi ostatními účastníky silničního provozu. Přednášející se poté věnoval problematice nejčastějších přestupků u žáků mladších 15 let. Upozornil je, jaký postih by jim hrozil za protiprávní jednání.

      Žáci si z této besedy odnesli mnoho důležitých rad a informací, které přispěly k ucelenějšímu poznání dopravních předpisů.

      Tímto bychom chtěli poděkovat panu Johančíkovi za podrobný výklad pravidel silničního provozu a za rok se budeme těšit opět na viděnou.

Projekt sebedůvěry, Dove

Projekt sebedůvěry pomáhá mladým lidem ve věku 11 - 15 let, aby si věřili a byli spokojeni sami se sebou. Nízká sebedůvěra ovlivňuje u mladých lidí rozvoj osobního i profesního života. Řada dívek i chlapců se obává negativních reakcí na svoji postavu a vzhled. Nejsou spokojeni s tím, jak vypadají.

Dne 23. listopadu 2018 jsme měli tu čest přivítat paní Pavlu Novákovou a Lenku Žalmanovou. Na úvod nám sdělily několik informací o projektu, který nese název: „Projekt sebedůvěry, Dove“. Žákům beseda pomohla uvědomit si, v čem jsou výjimeční, a jak mohou získat zdravé sebevědomí.

Nejdůležitější myšlenka celé přednášky by se dala shrnout: „Nezaměřuj se na to, co si o tobě myslí ostatní, důvěřuj sám sobě a nestyď se za to, kým jsi“.

Návštěva pedagogů z Mladé Boleslavi

V přípravném týdnu (ve čtvrtek 30. srpna) naši školu navštívila pětičlenná skupina speciálních pedagogů a asistentů pedagoga ze ZŠ Václavkova v Mladé Boleslavi. V neformálním rozhovoru jsme měli možnost předat si zkušenosti s alternativními přístupy, postupy práce a metodami, které při výuce používáme. Byli jsme mile překvapeni, že naše výukové principy a metody jsou vhodně navazující a tudíž shodně hodnotitelné. Pak si kolegové prohlédli obě budovy školy, ukázali jsme jim místa pro výuku, muzikoateliér a cvičný byt pro nácviky sebeobslužných činností a společenských dovedností. 

     Tato  návštěva byla výjimečná v tom, že jsme se setkali s vyučujícími dětí, které prošly naší školou. Měli jsme tak možnost dozvědět se, jak se dětem daří potom, co byly propuštěny z nemocnice a odešly z naší školy.

Vítání léta – Letní zahradní slavnost

Konečně je tu léto a prázdniny klepou na dveře. To je určitě důvod k oslavě. Proto jsme v úterý 26. června uspořádali pro všechny žáky naší školy letní zahradní slavnost. Nejprve byla pro každý typ školy připravena hra, která v sobě spojila prvky zábavné, ale i naučné – „stopovaná“. Den zahájili žáci základní školy speciální, kteří se pohybovali po našem velkém parku podle fáborků a plnili nejrůznější znalostní úkoly. Žáci prvního stupně základní školy dostali buzolu a souřadnice a taktéž plnili po cestě vědomostní úkoly. Totéž bylo připraveno i pro druhý stupeň a zároveň pro všechny typy škol byl na konci cesty ukryt „zlatý poklad“ – truhlice plná dobrot. Každá skupina žáků měla za úkol na konci putování za pokladem vymyslet pokřik, který sloužil jako heslo pro otevření naší školní zahrady, kde se ukrývalo další překvapení – třešňová bublanina a dárky od našich sponzorů – manželů Barackých z Prahy. Za ně opět moc děkujeme.

 

View the embedded image gallery online at:
http://www.dpns.cz/index.php/aktuality#sigFreeIdc85bfd306a